Patrick Kicken: Dit wordt de ochtendshow die uiteindelijk gaat winnen

[BLOG] Zondagochtend, kwart voor acht. De redactie van RTL Boulevard belt. Of ik wat kan vertellen over de verschuivingen in radioland en over de nieuwe ochtendshow van NPO Radio 2 die vandaag, maandag 3 augustus, start. Prima zeg ik. Stuur je me de globale vragen weer even van tevoren zodat ik me een beetje kan voorbereiden? Doe ik, zegt de redactrice. Altijd goed dat het medium radio, dat lang niet meer zo sexy gevonden wordt door de showrubrieken als tien jaar terug, weer even beschouwd wordt, zeg ik. Aangezien lang niet alles zo’n item van een paar minuten haalt.. laten we het hier nog even dunnetjes over doen. De vragen en mijn antwoorden erop.

VERSCHUIVINGEN

  • Er wordt een hoop gehusseld met radio-dj’s deze zomer. Wat valt jou het meest op aan deze radiostoelendans?

Nou allereerst natuurlijk Marieke Elsinga die er de brui aan geeft. Daarna het mislukken van Gordon’s radioavontuur op 10 en daardoor het inlijven van Jan-Willem Roodbeen en Jeroen Kijk in de Vegte, de ochtendshow van NPO Radio 2. Overigens waren ze drie jaar geleden ook al in gesprek met John de Mol toen Gerard Ekdom vertrok maar kwamen er toen niet uit. Ook leuk om te melden: Froukje de Both mag waarschijnlijk blijven bij een van de Talpa radiozenders, bijvoorbeeld in de middag bij Frank Dane op 538 of iets in het weekend.

  • Waarom wordt er juist nu zoveel geschoven? Komt dat vooral door de luistercijfers of zijn zenders op zoek naar een nieuw geluid?

Ja de luistercijfers van diverse radiozenders staan onder druk. Zo is Qmusic in totaal 1,8% marktaandeel kwijtgeraakt in een jaar tijd. Met het verdwijnen van Marieke in de ochtend zal dit lastig terug te winnen zijn. Radio 538 verloor ook 1,8% in een jaar tijd en Radio 10 2%

  • Denk je dat luisteraars gehecht zijn aan bepaalde radio-dj’s en mee verschuiven naar een andere zender?

Dat effect wordt zwaar overschat. Een radiostation is als een voetbalclub. Als de spits wordt weggekocht worden de fans niet ineens fan van de club waar die voetballer naar toe gaat, ze blijven hun cluppie steunen. Alleen wordt zo’n club / station wel verzwakt waarop sommige luisteraars die toch al niet zo’n fan meer waren op zoek gaan naar iets anders.

DANIEL EN ROELOF OP RADIO 2

  • Daniël Lippens en Roelof de Vries nemen de Radio 2 ochtendshow over. Wat vind je van de keuze om dit duo op de ochtendshow te zetten?

Zoals ik al eerder schreef: een gewaagde keuze. Zeker als je weet dat een grote, bekende naam in radioland beschikbaar is om dit belangrijke tijdstip te doen, namelijk Giel Beelen. Zo’n beetje de enige BN’er deejay die momenteel niet dagelijks te horen is. Ik had dan ook alles op alles gezet om hem daar te krijgen, zeker gezien zijn track record.

  • Kunnen Daniël en Roelof de luisteraars van Jan-Willem en Jeroen vasthouden?

Het grote voordeel is dat ze aan de slag gaan bij een radiostation dat al een hit is, goed scoort mede door een duidelijk muziekformat. Ook slim dat ze nu vast beginnen in de zomerperiode om vast een beetje warm te draaien voordat iedereen terug is van vakantie.

Q-MUSIC & RADIO 10

  • De Q-Music ochtendshow is een van de beste beluisterde shows. Kan Mattie de ochtendshow zonder Marieke net zo succesvol houden?

Dat zal een hele klus worden, zeker met het plan om met wisselende co-hosts te gaan werken. Als ik Mattie was ging ik op mijn blote knieën om Miljuschka Witzenhausen alsnog te overtuigen minimaal drie dagen in de week aan te schuiven. Een andere naam die ik hoor rondzingen is Mischa Blok, zou slim zijn om haar aan boord te halen gezien haar NPO Radio 1 achtergrond. Een ochtendshow draait toch vooral op het nieuws van de dag en zij straalt betrouwbaarheid uit, iets wat best handig is in deze tijd van fake news.

  • Hoe denk je dat Jan-Willem en Jeroen het gaan doen op Radio 10?

Tja het is net als bij een restaurant dat jou een paar keer heeft teleurgesteld, als je de kok en de bediening vervangt is het maar de vraag of de gasten meteen terugkomen. JW en Kidv zullen moeten knokken voor iedere luisteraar die ze weer terug willen krijgen ’s ochtends bij 10. Ik hoor wel dat het plan op tafel ligt om een uurtje eerder te beginnen, om 05u, om zo vast een voorsprong te nemen op andere ochtendshows.

  • ⁠Wie gaat uiteindelijk de meeste luisteraars trekken?

Ik denk dat de 538 ochtendshow met Tim, Rick en Niels uiteindelijk het meest gaat profiteren van deze stoelendans in de ochtend. Zij zitten er al jaren en zijn al groeiende in marktaandeel en luistercijfer. Veel luisteraars die eens een rondje gaan zappen zullen denken ‘hey, dat klinkt vertrouwd dat sfeertje’. Radio is toch vooral een sfeer medium, zeker in de ochtend.

Patrick Kicken

Spreekbuis.nl

WAARDEER DIT ARTIKEL!

Als je dit artikel waardeert en je waardering wilt laten blijken met een kleine bijdrage, dan kan dat. Zo help je onafhankelijke mediajournalistiek in stand houden.

Donatie Spreekbuis € -

1 Reactie

  1. Froukje mag blijven bij Talpa radio,
    Als duo waren ze zo slecht niet maar, ze zaten op de verkeerde zender om de ochtendshow te doen,

    Zet ze op Radio Noordzee in de middag van 16.00 tot 19.00u

    Een ander format wat goed bij ze zal passen op radio is het Belgische Radio 2 format De Weekwatchers. Zaterdagochtend live met publiek en gasten. Daar is het op zaterdag van 8.00 tot 10.00u. Hier zou het kunnen van 9.00 tot 12.00u.
    Het zou op zowel Radio 10, 538 als Radio Noordzee kunnen. Het format is niet afhankelijk van de muziek tussendoor. Het past bij elke zender. Geef Froukje de leiding en Gordon een vrije rol. Ook live op SBS6 uitzenden. Daarna kan SBS6 teven DE Radio Noordzee TOP 30 uitzenden. Een groot live muziekblok op SBS6 dus zaterdagochtend na Hart van Nederland Ochtendeditie. Hoeft niet veel te kosten en ook nog reclame voor een van Talpa Radiozenders en recalme voor het Nederlands muziekproduct.

    • Op zondag kunnen Gordon & Froukje op de zelfde zender nog een wat rustiger programma doen, bijvoorbeeld Lieve Gordon & Froukje waarin ze vragen en problemen van luisteraars behandelen afgewisseld met muziek. Froukje heeft hier al ervaring mee uit het verleden bij 538 en Gordon met diverse programma’s op tv.

  2. Giel Beelen valt nu in op Radio Veronica. Wellicht dat ie het advies van Van Inkel opvolgt en vanaf september weer de ochtendshow op NPO 3FM gaat doen.

    Van mij had ie ook mogen terugkeren bij NPO Radio 2. Ik denk dat de nieuwe ochtendshow met Daniel en Roelof wél een succes gaat worden. Geef het even de tijd. In ieder geval een fris geluid in de ochtend.

  3. Prima keuze om Daniel en Roelof de ochtendshow te geven. Fris en toch vertrouwd, en een perfecte match met de doelgroep van Radio 2.

    Giel Beelen vind ik daarentegen een mismatch. Ik vind hem veel beter passen bij Veronica. Geef hem daar de ochtendshow en verhuis Ekdom naar het tijdslot van Peppi & Kokki met een echte music-driven show.

    • Ik vraag me af of de 538 ochtendshow het meest gaat profiteren van deze stoelendans.
      538 heeft een andere tone of voice en een ander luisterpubliek dan Mattie & Marieke en Gordon & Froukje. Luisteraars die Marieke, Gordon en Froukje missen zullen niet snel switchen naar Tim, Rick en Niels verwacht ik. Marieke spreekt jonge moeders aan, en Gordon en Froukje spreken de oudere moeders aan. Tim, Rick en Niels spreken de praktisch opgeleide mannelijke luisteraar aan.
      De strijd tussen Radio 2 aan de ene kant en Radio 10 aan de andere kant vind ik een interessante.
      Overigens zat Kicken er in het verleden met de voorspellingen van Beelen (Veronica) en Gordon (Radio 10) gigantisch naast.

    • Een enorm strategische fout. Bijna niemand kent deze 2 mensen. Kortom onbekend en dat maakt onbemind . Dit gaat radio 2 heel veel luisteraars kosten.
      Q is de grote winnaar

  4. Ik vind de nieuwe ochtendshow op Radio 2 prima. Lekker verfrissend .
    Was die andere twee al jaren zat.
    A.u.b geen Giel of een van die andere verlepte deejays.
    Ik blijf lekker bij Radio 2.
    Afwisselende muziek en leuke presentatie.

  5. Mooi gezegd Patrick! Vooral de vergelijking met de kok en bediening in het restaurant😀 Denk dat het allemaal nog wel mee gaat vallen met de verandering in luistercijfers. Mensen zijn trouw aan hun zender en houden van een vast ochtendritueel. Radio 10 zal een klein beetje plussen door de ochtendshow maar de meeste luisteraars blijven bij Radio 2 in plaats van JW en KidV te volgen verwacht ik. We gaan het zien over een paar weken.

  6. Ik las hierboven dat D en R ongeveer kloon zijn van JW en KidV.

    Dat is nou net de reden waarom het niet gaat werken. Want wil je JW en J dan ga je ze achterna en wil je geen “b-versie”.

    Of je zit te wachten op zweverige Giel…doet me denken aan Jeroen van Inkel op r5. Op een een of andere manier is het succes van toen niet herhaalbaar.

    Dus…doe eens creatief Jurre! 2 vrouwen in de ochtend?

    • Breng Jurre niet op een idee. Straks zet hij Tannaz en de Bruin nog op de ochtendshow. Bosman doet werkelijk alles om in een goed blaadje te komen.

        • Emmely de Wilt bedoel je. Dat is bij mij ook de eerste, maar tegelijkertijd enige, naam uit de NPO Radio 2 gelederen die bij me opkomt. Mischa Blok en Astrid de Jong vind ik binnen de NPO ook twee goede opties.
          Podcasts met uitsluitend vrouwen zijn er voldoende, dus waarom zou dit niet vertaald kunnen worden naar radio inderdaad.

          • Met Toine van Peperstraten op r1 vond ik Mischa heel leuk. Zij heeft iets meer pit dan Astrid due gewoon lief en gezellig is . Beiden uit de nacht dus voor hen uitslapen zegmaar zo.n ochtend.

            Emmely en Mischa.

            Maar las ik nou ergens dat ze in beeld is bij een talkshow?

        • Emmely samen met Morad zou een leuk duo geweest zijn voor de ochtendshow.
          Eens een keer een andere omroep die de ochtendshow doet.
          BNNVARA doet die van 3FM ook al.

        • Hahaha, goeie.

          Zou sowieso leuk om een keer een weekje Andre van Duin & Ferry de Groot een ochtendshow te laten maken helemaal in De Dikvoormekaarshow stijl. De week voor Kerst op Radio 2 of zo.

  7. Klopt het dat die side-kick van de Wild de weekenduren van Lippens krijgt? Gijsje? Of zie je alsnog iemand van buitenaf komen?

      • Dan zullen de uren wel naar Powned over moeten. In omroepland nog een hele horde. Als hij een duo met van Inkel (en z’n vriendje) vormt, zou het kunnen voor Bnnvara.

        Goedemiddaaaggg!

      • Eddy had op vr, za & zo natuurlijk allang de uren van 16.00 tot 18.00u moeten hebben.(tot 19.00u als het 3 uur blokken worden) De weekenden in de middag op Radio 2 zijn al jaren slaapverwekkend. Bij vakanties kunnen Ruud en Eddy elkaar nog steeds blijven vervangen.

        Het weekend van Radio 10 met Robert & Kimberly is ook zou verschrikkelijk om naar te luisteren. Hebben het zo gezellig met elkaar en zitten een soort van hitradio te spelen omlijst met ouwe muziek. De show past echt totaal niet bij Radio 10.

  8. Het vertrek van Marieke uit de ochtendshow kan Qmusic behoorlijk raken. Zij had echt het imago van ‘the girl next door’ en was bovendien een van de weinige vrouwelijke dj’s met een prominente rol in de ochtend. Daarmee was ze ook interessant voor een doelgroep die zich herkent in merken als VIVA, LINDA., Flair, &C en Kek Mama.

    Kunnen andere vrouwelijke dj’s, zoals Froukje de Both, dat gat opvullen? Waarschijnlijk wel, maar Marieke drukte als persoonlijkheid wel nadrukkelijk haar stempel op de show. Bij veel andere radioprogramma’s krijgen vrouwelijke dj’s minder ruimte (of ze pakken niet de ruimte) om zo bepalend en herkenbaar aanwezig te zijn.

  9. Ik denk dat het voorlopig onzeker blijft over welke ochtendshow goed gaat scoren. Er zijn nauwelijks nog zwakke ochtendshows in het landelijke radiozenders-landschap te bekennen.

    Het is wel slim als Radio 10 om 05:00 uur al gaat beginnen met de ochtendshow. Of ze tussen 05:00 en 06:00 uur al rechtstreeks gaan uitzenden, of dat dit uurtje al vooraf opgenomen is, dat moeten we even afwachten.

    De ochtendshow van Patrick Kicken in de jaren van 2005 tot en met 2008, die begon ook om 05:00 uur. Destijds werd er op het internet geschreven dat het uurtje tussen 05:00 en 06:00 uur vooraf was opgenomen, zodat Patrick Kicken langer in bed kon blijven liggen dan de luisteraars dachten. De doorsnee vrachtwagenchauffeur, die vroeg moet opstaan en luistert naar de radio, heeft niks in de gaten.

  10. Volgens mij gaat het goed komen met de ochtend show van radio 2 ik heb wat stukjes geluisterd klonk fijn.geef ze even wat tijd die krijgen want ze beginnen nu al terwijl de meeste ochtend show op vakantie zijn straks in september Klinken Daniel en roelof vertrouwd en carmen verheul is een vertrouwd geluid in de ochtend

  11. Olav Mol en zijn GP Sportradio slaat ook nog geen deuk in een pakje boter. Lijkt mij slimmer om zijn FM kavel te verkopen aan Mediahuis voor Slam en dat Grand Prix in het weekend via Radio Veronica wordt uitgezonden, daar knapt Veronica alleen maar van op!

    • Wat tenenkrommend van gp in de ochtend is is het gniffelen om zn eigen grapjes, woordkeuze of zogenaamde hele gevatte opmerkingen op een artikel. Het zou toch veel hipper kunnen dan dat, zonder dat het een eindeloos praat programma wordt?

  12. Op korte termijn zou 538 voordeel kunnen hebben omdat ze als enige het vertrouwde product bieden. Maar daaraan heeft Talpa zich ook vier jaar verbonden. Als andere shows zich opnieuw uitvinden, en daar is vast iemand succesvol in, kan 538 niets doen. Een potentieel gevaarlijke gok. De zender klinkt al zo oud.

    Ik vraag mij af of zoveel mensen zich echt in Marieke herkennen. Ze heeft goede verhalen, maar je moet ook BN’er zijn om een deel van die dingen mee te maken. In hun team zitten echter genoeg mensen met wel een normaal leven en alles wat daarbij komt kijken. En ze laten de luisteraars vaak aan het woord en dan niet alleen om het gezellig te houden. Mattie en Marieke hoeven daarna alleen nog maar good cop bad cop te spelen. Dat kan iemand anders natuurlijk ook.

    Bij 10 begrijp ik het voordeel van om 5.00 starten niet zo goed. Je bent eerder, maar dan? Tussen 5 en 7 zal de energie in de show relatief laag zijn. Dan kan je op die uren beter een jock zetten die nog moet/wil leren.

    Op 3FM zou ik het leuk vinden om Mart in de morgen te horen, eventueel met Lideke. Ik verwacht dat hij goede energie kan meegeven.

  13. Het gaat weer eens over radio in termen van marktaandeel en of de dj’s voldoende aanspreken. Persoonlijk vind ik het belangrijkste bestaansrecht van radio dat – hoewel muziekbeleving door het internet veel persoonlijker is geworden – het altijd nog een sociaal gebeuren is. Laat muziek nu op bijna alle zenders een soort van bijzaak of behang geworden zijn. Ik heb in het vorige topic nog een goed voorbeeld genoemd van afgelopen zondag op 3FM (Yoeri Leeflang), van geïnspireerde radio. Dat mis ik heel erg.

    Nog even over Giel: die kon in de uren waar Tim nu zit ook niet inspireren. Ik weet echter nog dat toen werd aangekondigd dat hij (Giel) de Top 2000 zou presenteren, hij vooraf door velen werd uitgekotst. Ik dacht echter dat hij dat prima zou kunnen. En hij stelde niet teleur. Enkele grote criticasters moesten achteraf ook een bocht maken: hij was een van de besten.

  14. Daniël en Roelof bevalt mij heel goed. Ook fijn dat we van dat Boulevard en B&B geleuter af zijn. Ik denk inderdaad dat de Radio 2 luisteraar over 4 weekjes niet meer aan de knoppen gaat dräaien.

  15. hoop dat er gewoon eens muziek wordt gedraaid,had afgelopen woensdag middag terug kwam van Radio 2 aan,en toen was een DJ twintig minuten aan het praten ,ook met luisteraars over Neil Armstrong de Astronaut

      • Het was actueel. Het huis waar Neil Armstrong was opgegroeid werd verkocht, google maar, het was nieuws. En Tim, die Annemiekes A Lunch overnam, had dat feit gebruikt in de dagelijkse rubriek Goede Kop waar luisteraars ludieke krantenkoppen kunnen insturen over dat onderwerp, in dit geval over Neil Armstrong. Het was geen item van 20 minuten, het was drie keer 90 seconden gedurende die twintig minuten. 1, tijdens het nieuws, 2 tussenstand, 3 winnende kop.

        Dus het was gewoon een vast onderdeel van de show en dit keer ging het om echt nieuws rond Neil

Geef een reactie

Uw e-mailadres wordt niet gepubliceerd.


*