
Een groeiend deel van de reclame-uitgaven in Nederland verschuift naar social media. En dus naar influencers. De markt vertegenwoordigt inmiddels naar schatting bijna €200 miljoen per jaar en groeit stevig door. Vele Nederlandse influencers bereiken dagelijks miljoenen consumenten en beïnvloeden koopgedrag op grote schaal. Waar adverteerders, mediabureaus en exploitanten zich al jaren professioneel hebben georganiseerd, opereren influencers nog grotendeels individueel, versnipperd en zonder gezamenlijke stem.
Volgens het Commissariaat voor de Media gaat er nog veel mis. Transparantie over sponsoring ontbreekt regelmatig of is onduidelijk. Reclame en redactionele content lopen door elkaar. Het gevolg is voorspelbaar: strengere regels, meer toezicht en toenemende druk vanuit Den Haag.
Het klassieke patroon herhaalt zich. Eerst ontstaat een nieuwe markt. Daarna volgt wildgroei. Vervolgens grijpt de overheid in. De enige manier om dat te voorkomen, is zelfregulering. Waar de Bond van Adverteerders, Screenforce en het Platform Media Adviesbureaus al jaren afspraken maken over standaarden, transparantie en meetbaarheid, ontbreekt bij influencers een vergelijkbare organisatie. Er is geen centrale partij die namens de sector spreekt en de belangen vertegendwoordigd. En er is geen aanspreekpunt voor politiek, toezichthouders of platforms. De DDMA heeft een influencer marketing-commissie en probeert de sector te professionaliseren met richtlijnen en zelfregulering Ook via de Reclamecode Social Media & Influencer Marketing zijn er regels, maar dat is toezicht en regelgeving, geen belangenclub. Dit zijn vooral clubs van adverteerders en bureaus, niet van influencers zelf.
Gemiste kans.
Zeker omdat de afhankelijkheid van platforms als Instagram, Snapchat, TikTok en YouTube alleen maar toeneemt. Algoritmes veranderen continu, bereik kan van de ene op de andere dag halveren en inkomsten zijn allesbehalve stabiel. Individuele influencers hebben daar nauwelijks invloed op. Gezamenlijk zouden ze een veel sterkere positie kunnen innemen.
Daarnaast gaat het allang niet meer om kleine bedragen. Grote influencers verdienen duizenden euro’s per campagne, soms tienduizenden euro’s per maand. Een serieus deel van de bijna €200 miljoen markt komt direct bij creators terecht. Dat vraagt om professionalisering. Om duidelijke richtlijnen. Om verantwoordelijkheid.
Eén duidelijke stem
Een brancheorganisatie voor influencers kan die rol vervullen. Als aanspreekpunt richting overheid en toezichthouders, maar ook als gesprekspartner en belangenorganisatie richting social mediaplatforms. En ook intern, door afspraken te maken over transparantie, tarieven, meetbaarheid en gedrag. Niet om de sector te beperken met regels en wetgeving, maar juist om deze toekomstbestendig te maken. Want als influencers zichzelf niet organiseren, doet iemand anders het voor ze. En die regels zijn zelden in hun voordeel.
Lees ook:

Geef als eerste een reactie