Beeldresearcher Hans van den Berg overleden

Hans van den Berg, beeldresearcher van Beeld & Geluid, is zondag op 66-jarige leeftijd overleden. De afgelopen 24 jaar droeg hij, met zijn grote kennis van het audiovisuele archief, op uitzonderlijke wijze bij aan het behoud en hergebruik van de collectie van Beeld & Geluid. Documentaire- en filmmakers wisten hem dan ook in groten getale te vinden.

Niet voor niets won Van den Berg in oktober de Han Peekel Prijs 2024 voor zijn bijdrage voor het behoud van televisiegeschiedenis. Uit het juryrapport: ‘Er zijn maar weinig programmamakers die nog nooit een beroep hebben gedaan op de archiefkennis van Hans van den Berg. Als beeldresearcher kent hij het Nederlandse audiovisuele archief van Beeld & Geluid op zijn duim en heeft hij de afgelopen jaren vondsten gedaan voor menig televisieserie en documentaire. Ze noemen me Baboe, Selling a colonial war en Het verraad van Hilversum zijn daar enkele voorbeelden van.”

Van den Berg schreef onlangs een bijdrage in het Jaarverslag van Beeld & Geluid: ‘Afgelopen jaar heb ik onder andere gewerkt aan de documentaire Nesjomme van filmmaker Sandra Beerends: een documentaire over het Joodse leven in Amsterdam tussen de twee wereldoorlogen in, die afgelopen jaar op het IDFA heeft gedraaid. De film bestaat volledig uit archiefmateriaal en Sandra benaderde ons voor historische beelden. Ze zocht naar algemene beelden van het Joodse leven in Amsterdam, maar ze had ook meer gedetailleerde verzoeken. Zo zocht ze bijvoorbeeld naar een specifiek beeld van een pianist in de jaren dertig met een groot glas bier op zijn piano. Na lang zoeken heb ik dit beeld gevonden. Het gaf enorm veel voldoening om dat tijdens de première in Tuschinski op het grote doek terug te zien’.

Geef als eerste een reactie

Geef een reactie

Uw e-mailadres wordt niet gepubliceerd.


*