Battle of the Talentshows: Headliner vs. Lift You Up!

Op vrijdag 24 januari was het zover: twee nieuwe talentshows met een lift gingen van start, zowel bij VTM in Vlaanderen als bij RTL 4 in Nederland. In de vooraankondigingen vorig jaar leek er veel gelijkenis tussen de shows, maar het resultaat is toch verrassend verschillend, zoals de chimpansees die 98,8% van hun DNA delen met mensen – en toch een wereld van verschil maken. The Headliner is ontwikkeld door John de Mol’s Talpa Studios en Lift You Up! door VTM/DPG.

Uiteindelijk blijkt de ene show duidelijk de voorkeur te hebben voor een avondje tv, maar dat is in Nederland niet laagdrempelig te kijken.

‘The Headliner’ (RTL 4)

De show begint met een lange inleidende voice-over van Jim Bakkum, die het concept van de show uitlegde. Dit voelt bijna als een doodzonde voor tv, waar alles eigenlijk meteen duidelijk moet zijn voor de kijker. Net als bij andere talentenjachten worden de acts vooraf gescreend, maar bij Headliner krijg je die preselectie ook nog eens te zien. Dit voegt niet veel toe, maar is nodig om te verklaren waarom de teams de acts al kennen voordat ze het podium opkomen.

Wat de teams betreft: waarom zit Nick Schilder in een team met Typhoon en Jacqueline Govaert met Kraantje Pappie? Het lijkt wel een poging om te vermijden dat het een kopie van The Voice wordt, maar de match tussen de artiesten komt niet echt natuurlijk over. Er wordt wel wat gekibbeld tussen de teams, maar het voelt allemaal een beetje geforceerd en ingestudeerd.

‘Lift You Up!’ (VTM/Vlaanderen)

In België begint de show net als in Nederland, met de talenten die in een lift vertrekken vanuit de kelder, de zogenaamde ‘Underground’. Hier staan vier artiesten klaar, waarvan we alleen Bart Peeters van The Radio’s goed kennen. De andere drie – Laura Tesoro, Jasper Steverlink en Metejoor – zijn lokale helden. De winnaar in Vlaanderen krijgt een samenwerking met een van de artiesten, en het talent kiest zelf met wie zij willen samenwerken. Dit kan één artiest zijn, maar ook meerdere, afhankelijk van hun repertoire.

Net als in Nederland begint het optreden in de lift, maar in België draait het om een andere vorm van beoordeling. Achter elke artiest zitten echte hardcore fans – de zogenaamde ‘Fanzones’ – die de talenten een cijfer van 1 tot 10 geven. Het gemiddelde van deze cijfers bepaalt welke acts door mogen naar de volgende ronde. De artiesten kunnen ook een wildcard inzetten. In tegenstelling tot Nederland heeft de artiest in België dus minder invloed op wie doorgaat.

De chemie en gesprekken

In België zijn de vier artiesten los van elkaar, wat de gesprekken tussen hen wat natuurlijker doet overkomen. In Nederland daarentegen zijn er twee teams, maar daar is duidelijk geen natuurlijke chemie. Het voelt allemaal nogal gemaakt en minder spontaan.

Bij Headliner zie je in de Green Room een interview met Jim Bakkum, waar oma’s, vrienden en de talenten die wel of niet doorgaan hun verhaal doen. Dit is een typisch The Voice-element. In Vlaanderen leidt Koen Wauters (Clouseau) de gesprekken tussen de artiesten en talenten, wat minder geforceerd overkomt. Wanneer een artiest het niet ziet zitten, wordt dat, heel onbelgisch, zonder omwegen gezegd. En mocht je het niet verstaan, geen zorgen: de hele uitzending is ondertiteld.

De studio en sfeer

Wat betreft de studio-omgevingen is er ook een verschil. In Nederland is het podium donker en doet het denken aan een concertzaal, met staanplaatsen voor het publiek. Het draait hier om het vinden van een nieuwe live-act voor De Vrienden van Amstel in 2026. In België is de studio veel kleurrijker en de lift steekt maar liefst 10 meter de lucht in, wat echt zorgt voor een spectaculair effect. Het podium in Nederland gaat ‘maar’ 2 meter hoog.

Conclusie na 2 afleveringen

Na de eerste twee afleveringen zijn we nog in de fase van “door of niet door”, en het is voor mij duidelijk dat Lift You Up! deze fase wint. De charme van de Vlaamse show komt beter tot zijn recht, terwijl Headliner toch wat minder overtuigt. Maar binnenkort, wanneer we de ‘Battles’ van beide shows gaan zien, kunnen we misschien definitief bepalen welke show in de tweede ronde de bovenhand krijgt.

Waar te kijken?

Je kunt Lift You Up! volgen via VTM GO! of elke vrijdag om 20:40 op VTM. The Headliner is elke vrijdag om 20:00 te zien op RTL 4, en ook op Videoland en NLZiet. Wil je een bepaald optreden nog eens zien? Beide shows hebben individuele optredens die je kunt terugkijken op YouTube.

Wie wint deze battle? Het is nog maar het begin, maar de strijd is spannend!

1 Comment

  1. Lift You Up is gewoon een veel betere show. België heeft Nederland niet alleen met dit programma maar met tv maken in het algemeen al jaren gelden links en rechts ingehaald. Met originele formats en verrassende invalshoeken voor programma’s. Gewone echte mensen laten zien, niet alles helemaal plat gemonteerd, geen overdreven gedoe en geschreeuw, geen gespeelde emotie maar gewoon laten zien hoe het is. En het allerbelangrijkste programma’s maken vanuit de gedachte van de kijker, wat zou die graag willen zien en kunnen we daar nog iets nieuws van bakken. In Nederland bepalen de mensen bij bij de tv te vaak wat de mensen moeten zien. Je ziet het aan de kijkcijfers en de reacties, de Nederlandse kijkers zijn al die programma’s en altijd die zelfde koppen in die shows spuugzat.

    Nederland was ooit koploper in de wereld van nieuwe tv formats. Dat is ons land allang niet meer. Alleen de tv makers en de zender baasjes denken nog steeds van wel. Kijk wat beter naar onze zuiderburen hoe zij tv maken. Neem wat formats over en neeeeeeee ga er dan a.u.b. niet aan schaven om je denkt dat het dan een beter programma gaat worden. Dat is namelijk niet zo.

Geef een reactie

Uw e-mailadres wordt niet gepubliceerd.


*