Victor Vlam: ‘Bij Renze dreigt het nu echt mis te gaan’

Mediadeskundige Victor Vlam maakt zich zorgen over de ontwikkeling van Renze op RTL 4. In zijn podcast Victor Duidt TV stelt hij dat de tegenvallende kijkcijfers niet alleen het gevolg zijn van een minder sterke programmering voorafgaand aan de talkshow, maar dat er volgens hem ook fundamentele problemen zitten in de opzet van het programma.

RTL Boulevard besteedde vrijdag uitgebreid aandacht aan de lage kijkcijfers en sprak daarbij zelfs van ‘code rood’. Volgens Vlam is die zorg niet onterecht. De kijkcijfers lieten afgelopen week meerdere keren te wensen over. Daarbij speelt volgens hem mee dat B&B Vol Liefde is afgelopen en Renze daardoor minder sterke instroom krijgt vanuit het programma dat eraan voorafgaat.

Aan presentator Renze Klamer ligt het volgens Vlam niet. Hij noemt hem juist een goede talkshowhost die scherp is, tempo houdt en af en toe voor enige schuring zorgt. Een optreden van Beau van Erven Dorens in het programma vond hij deze week wel ongemakkelijk, mede vanwege de eerdere aanvaring tussen beide presentatoren. Volgens Vlam was zichtbaar dat de verhouding nog niet volledig ontspannen was.

Een belangrijk probleem is volgens hem de omvang van de studio. Renze wordt gemaakt vanuit Studio 11 op het Media Park, waar volgens Vlam een relatief groot decor staat. Daardoor valt het extra op wanneer niet alle publieksplaatsen bezet zijn. Vlam schat dat er doorgaans ongeveer dertig tot veertig mensen in het publiek zitten, terwijl er volgens hem ongeveer twee keer zoveel nodig zijn om de ruimte echt gevuld te laten ogen. Een groot deel van het publiek wordt volgens hem via castingbureaus geregeld. Dat maakt het kostbaar om iedere avond tientallen extra bezoekers in de studio te zetten. “Het ziet er gewoon te leeg uit”, concludeert Vlam. Volgens hem kan daardoor bij de kijker onbewust het beeld ontstaan dat het programma niet populair is.

Daarnaast vindt hij dat Renze te langzaam begint. Waar Pauw & De Wit volgens hem soms binnen enkele tientallen seconden bij het eerste inhoudelijke gesprek zit, duurt het bij Renze aanzienlijk langer. Eerst worden onderwerpen en gasten aangekondigd, daarna volgt bij de bar een gesprek met een sidekick en vervolgens worden aan tafel nog enkele onderwerpen besproken. Het eerste grote gesprek begint daardoor volgens Vlam soms pas na ongeveer zeven minuten. Zeker op de late avond is dat volgens hem riskant, omdat televisieprogramma’s daar voortdurend concurreren met het moment waarop kijkers besluiten naar bed te gaan of de televisie uit te zetten.

Het grootste probleem zit volgens Vlam echter dieper. Hij noemt het format van Renze ‘gedateerd’. Als voorbeeld wijst hij op rubrieken waarin opvallende internetfilmpjes worden besproken. Dat werkte volgens hem goed in de tijd van De Wereld Draait Door, maar heeft inmiddels een andere functie gekregen doordat kijkers gedurende de hele dag al video’s via sociale media en andere online platforms zien. Het format van Renze werd enkele jaren geleden ontwikkeld en vertoont volgens Vlam duidelijke overeenkomsten met De Wereld Draait Door. Maar waar DWDD een vooravondprogramma was, moet Renze functioneren op de late avond en in een sterk veranderd medialandschap.

Volgens Vlam heeft RTL daarom te veel vertrouwd op een formule die enkele jaren geleden werkte. “Ze hebben gedacht: Renze was een paar jaar geleden een succes, laten we doen wat we toen deden en dan wordt het vanzelf weer een succes”, aldus Vlam. Hij betwijfelt of dat uitgangspunt nog houdbaar is en vindt dat RTL kritisch naar de opzet van het programma moet kijken.

De tegenvallende start is volgens hem ook vervelend voor Welmoed Sijtsma, die is aangekondigd als vervanger van Klamer tijdens de winterperiode. Vlam vergelijkt haar positie met die van Leonie ter Braak een jaar eerder. Nog voordat Sijtsma zelf goed en wel aan het programma is begonnen, staat de toekomst ervan volgens hem al onder druk. Niet noodzakelijk aan de presentator, maar vooral aan het tempo, de studiobeleving en het format moet volgens hem snel iets veranderen. “Er is echt werk aan de winkel.”

Luister hier de podcast van Victor Vlam:

Spreekbuis.nl

WAARDEER DIT ARTIKEL!

Als je dit artikel waardeert en je waardering wilt laten blijken met een kleine bijdrage, dan kan dat. Zo help je onafhankelijke mediajournalistiek in stand houden.

Donatie Spreekbuis € -