Spreekbuis lanceert SB intelligence

Nog geen week geleden lanceerde Spreekbuis.nl een experimentele AI-chatbot als één van eerste Nederlandse nieuwssite met een op het eigen archief gebaseerde zoekassistent op basis van 25.000 spreekbuis-artikelen. Na een eenvoudig experiment zet het platform vandaag een grote stap vooruit met SB intelligence één van de meest geavanceerde journalistieke AI-tools op Nederlandse nieuwssites.

Van experiment naar AI-dashboard

De oorspronkelijke Spreekbuis Chatbot,, die vorige week werd gelanceerd, deed één ding: vragen beantwoorden op basis van bijna 25.000 geïndexeerde artikelen uit het eigen archief. SB intelligence heeft meer dan 40 extra functies en optimalisaties ingebouwd.

Spreekbuis-uitgever Richard Otto: “De eerste versie van de Spreekbuis Chatbot was bewust opgezet als experiment om de volledige inhoud van Spreekbuis toegankelijker te maken. Met de lancering van SB intelligence zetten we nu de volgende stap naar een volwaardig AI-dashboard voor mediaprofessionals.”

Volgens Otto wil Spreekbuis de tool de komende periode verder uitbreiden en optimaliseren. Het vakmediaplatform bestaat dit jaar tachtig jaar en ziet SB intelligence als een manier om te laten zien dat ook een gevestigde mediatitel kan blijven vernieuwen en technologisch voorop kan lopen. “De toevoeging van spraakfunctionaliteiten sluit bovendien naadloos aan bij de naam Spreekbuis.”

Internationaal

Spreekbuis betreedt met SB intelligence vrijwel onontgonnen terrein. Geen enkel Nederlands vakblad of nieuwsplatform biedt lezers momenteel een eigen AI-assistent waarmee het volledige redactionele archief kan worden doorzocht, bevraagd en samengevat.

Internationaal zijn er voorlopers, waaronder de Zweedse krant Aftonbladet lanceerde recentelijk “Hej Aftonbladet”, een chatdienst op basis van recente artikelen, maar deze tool blijft beperkt tot tekstuele zoekopdrachten. Dit geldt ook voor FT, Rappler, Time Magazine en The Guardian SB intelligence gaat verder: spraakherkenning in de browsertaal van de bezoeker, een voorleesfunctie met professionele ‘human like’ stemtechnologie, generatie van automatische dagelijkse nieuwsbulletins, archieffiltering op datum en auteur.

Wat SB intelligence kan

De nieuwe versie omvat onder meer:

  • Meertaligheid — de assistent herkent automatisch de taal van de vraag en antwoordt in diezelfde taal. Nederlands, Engels, Duits, Frans tot aan Indonesisch. Het archief wordt benaderbaar en leesbaar in 50 talen.
  • Live data — actuele vacatures, nieuws en agendaberichten worden real-time meegenomen in antwoorden.
  • Dagelijks nieuwsbulletin — Tweemaal per dag genereert Claude AI automatisch een overzicht van de tien laatste mediaberichten, beginnend met “Dit zijn de mediaberichten van vandaag”
  • Spraak in en uit — vragen stellen via de microfoon; antwoorden laten voorlezen via browser, OpenAI of ElevenLabs stemtechnologie
  • Tijdlijn-weergave — bij vragen over personen of programma’s verschijnen bronnen chronologisch op jaar
  • Lees ook — onder elk antwoord drie artikelkaarten met uitgelicht beeld, direct aanklikbaar
  • Sterrenrating — bezoekers beoordelen elk antwoord op een schaal van 1 tot 5 sterren. Net als de tool-statistieken geeft dit de redactie de mogelijkheid om verder te optimaliseren.  
  • Autocomplete — terwijl u typt verschijnen suggesties op basis van eerder gestelde vragen
  • Archiefzoeker — filter het volledige Spreekbuis-archief op datum, categorie en auteur
  • Deelknoppen — antwoorden direct delen via WhatsApp, Telegram, X, LinkedIn, Facebook, e-mail en meer.
  • Weekoverzicht op aanvraag — “Samenvatting van de week” genereert een professioneel overzicht van het medianieuws

Voor redacties en bezoekers

SB intelligence is momenteel gratis beschikbaar voor alle bezoekers via spreekbuis.nl en via het eigen subdomein spreekbuis.nl/sb-intelligence.

De techniek van SB intelligence is ook beschikbaar voor andere Nederlandse (vakmedia) titels.

 Voor de redactie biedt het admin-panel inzicht in gebruik: totaal gestelde vragen, tevredenheidspercentage, meest gestelde vragen per periode en een grafiek van piekuren.

Technologie

SB intelligence is intern ontwikkeld als WordPress-plugin. De tool indexeert het volledige archief van bijna 25.000 artikelen zonder externe datadiensten en werkt volledig op de eigen infrastructuur van Spreekbuis.nl. Zie de feature lijst SB intelligence v5.0

1 Trackback / Pingback

  1. Spreekbuis.nl start experiment met AI-chatbot op basis van 25.000 mediaberichten - Spreekbuis.nl

Reacties zijn gesloten bij dit onderwerp.