
Jongeren zijn intensieve gebruikers van smartphones, streaming en sociale media, maar lijken tegelijk steeds meer behoefte te krijgen aan rust, zekerheid en minder digitale prikkels. Dat blijkt uit Het Grote Jongerenonderzoek 2026 van Mediahuis en Mediatest, waarvoor ruim 2.500 Nederlanders tussen 15 en 35 jaar zijn ondervraagd.
Opvallend is vooral de veranderende houding tegenover sociale media. 39 procent van de jongeren zegt dat het beter was geweest als sociale media nooit waren uitgevonden, tegenover 32 procent een jaar eerder. Bijna een derde overweegt zelfs helemaal te stoppen. Hoewel de gemiddelde mobiele schermtijd 5,3 uur per dag bedraagt, vindt 63 procent dat zij te veel tijd aan sociale media besteden. 86 procent probeert het gebruik actief te beperken.
Ook het vertrouwen in sociale media staat onder druk. Van de jongeren die er nieuws volgen, vindt slechts een derde die informatie betrouwbaar. Zeven op de tien zeggen regelmatig nepnieuws tegen te komen. Tegelijk staat ‘rust in het hoofd’ bij 52 procent in de top vijf van zaken die belangrijk zijn om zich goed te voelen. Ook financiële zekerheid, tijd met vrienden en familie en een fijne relatie worden veel genoemd.
Streaming blijft ondertussen een belangrijk onderdeel van het mediagebruik, maar de markt lijkt te stabiliseren. Netflix werd in 2020 nog door 92 procent van de jongeren gebruikt, tegenover 74 procent in 2026. Videoland ligt rond 44 procent, Disney+ rond 40 procent en Prime Video groeide sinds 2022 van 28 naar 38 procent. Jongeren besteden volgens het onderzoek nog altijd ongeveer drie uur per dag aan video- en televisiecontent.
Het onderzoek laat zien dat jongeren niet simpelweg van televisie naar streaming zijn verhuisd, maar steeds makkelijker tussen verschillende vormen van videoconsumptie bewegen. Tegelijk wordt volgens de organisatie de context waarin jongeren met media en reclame worden bereikt belangrijker, nu de weerstand tegen voortdurende digitale prikkels toeneemt.
WAARDEER DIT ARTIKEL!
Als je dit artikel waardeert en je waardering wilt laten blijken met een kleine bijdrage, dan kan dat. Zo help je onafhankelijke mediajournalistiek in stand houden.
