
‘Nieuwsprogramma’s focusten in campagne vooral op grote partijen‘
De NPO Ombudsman heeft teruggeblikt op de berichtgeving rond de Tweede Kamerverkiezingen van 2025 in het NOS Journaal, Nieuwsuur en EenVandaag. Uit de analyse blijkt dat deze nieuws- en actualiteitenprogramma’s grotendeels dezelfde politici aan het woord lieten als talkshows, met veel aandacht voor grotere partijen en lijsttrekkers. Kleinere partijen kwamen aanzienlijk minder in beeld.
Volgens de Ombudsman is dat deels verklaarbaar door nieuwswaarde: stijgende of dalende partijen, interne spanningen en opvallende uitspraken bepalen vaak de agenda. Tegelijkertijd constateert zij dat het gebrek aan zichtbaarheid van kleinere en nieuwe partijen een terugkerend punt van zorg is bij kijkers.

De Ombudsman benadrukt dat ‘neutraliteit’ niet betekent dat iedereen evenveel zendtijd krijgt. Journalistieke redacties maken keuzes op basis van relevantie en actualiteit. Wel roept zij de publieke omroep op om ook in de toekomst te blijven nadenken over bredere vertegenwoordiging, zodat kiezers zich een zo compleet mogelijk beeld kunnen vormen van het politieke landschap.

Kleinere partijen als 50 Plus, Partij voor de Dieren, Volt, DENK en FvD kregen weinig ‘airtime’ op tv om hun standpunten te verduidelijken. Ook nieuwe partijen zoals Piratenpartijm FNP, Vrij Verbond, De Linie en Libertaire Partij waren niet of nauwelijks op de nationale tv te zien.
Lees ook:

Geef als eerste een reactie