
Jack Spijkerman vertelt in De Perstribune dat hij bewust stopte met televisie toen hij 65 werd, maar vooral terugkijkt op zijn turbulente tv-jaren. Zijn programma Kopspijkers groeide uit tot een kijkcijferhit met miljoenen kijkers, na een eerdere afwijzing waarbij hij te horen kreeg dat hij “met zo’n kop niet op televisie kon”.
De veelbesproken overstap naar Talpa in 2005 blijft onderwerp van gesprek. Volgens Spijkerman speelden spanningen met VARA-directeur Vera Keur een grote rol. Bijna alle cabaretiers gingen met hem mee, maar de publieke kritiek was heftig. “Zelfs oud-collega’s noemden me NSB’er,” zegt hij. Terugkijkend denkt hij dat satire minder goed werkt bij commerciële omroepen en dat hij beter een volledig nieuw programma had kunnen maken.
Nieuw is dat Spijkerman samen met cabaretier Erik van Muiswinkel in gesprek is met BNNVARA om een podcast te maken over de geschiedenis van Kopspijkers. “Er zitten heel veel verhalen achter het programma,” zegt hij. “Het wordt een podcast met cabaretiers.” Het plan is nog niet definitief, “maar dat gaat wel gebeuren.”

Zeker doen, ik denk er regelmatig nog wel eens aan. Het was zo’n mooi gevarieerd programma, zaterdagavond feelgood tv. In de huidige tijd waarschijnlijk niet meer mogelijk helaas. Eens met de opmerking dat het bij de commerciële lastiger is, het voelt altijd zo gemaakt, altijd de bn ers die voor 250 euro wel even op komen draven en het programma vol hinneken. Bij kopspijkers wilde je aan het blok staan.
Sowieso is cabaret geen feelgood meer in deze tijd, alleen andere de maat nemen onder het mom van ‘humor’ met links/woke is goed, rechts is slecht ‘grappen’. Kijk maar eens naar dat zwaar overgewaardeerde Even Tot Hier. Ik kan er geen moment om glimlachen zelfs. Dat is toch wel eens anders geweest moet ik zeggen, Kopspijkers, Van Kooten en de Bie waren geweldige instituten in die jaren. Dat zou nu in deze tijd niets meer zijn, kijk maar naar Lubach. Ook totaal niet meer grappig.
Jack Spijkerman is zelf niet begonnen met de absurdistische telefoongesprekken in de Steen en been show, dat gebeurde eerder al in de voorganger van de Steen en been show Palviljoen 3 (en Getallen rijk) door Dolf Brouwers (als parlementaire medewerker) en Bert Molenaar.
Maar dat was Jack toch in het programma van Dolf Brouwers?
Zo herinner in het me. Geweldige radio.
Ik had er vroeger een cassette bandje van, hilarisch, helemaal grijs gedraaid
Kopspijkers zou in deze tijd prima nog te maken zijn als ze met de onderdelen in programma niet zouden afwijken van het origineel, met deels het zelfde cabaret/schrijversteam en met de juiste presentator(en). Daarom ging bij Spaanders met Patrick Lodiers eigenlijk alles mis wat er mis kon gaan. Gewoon Kopspijkers terug met Spijkerman op de achtergrond betrokken. Presentatie: Joep van Deudekom en Rob Urgert
Was altijd een geweldig leuk televisieprogramma bij de VARA op de zaterdagavond, een echt kijkcijferkanon met miljoenen kijkers op destijds Nederland 3. Achteraf had Spijkerman beter bij de NPO kunnen blijven.