
De publieke omroep ligt opnieuw onder vuur na onthullingen over riante vergoedingen voor interim-functies. In een gesprek met Bert Brussen uitte EenVandaag-redacteur en NVJ-bestuurslid Sander ’t Sas uit vooral stevige kritiek op de raad van toezicht bij de NOS.
“Het verdient geen schoonheidsprijs,” stelt ’t Sas. “Ik werk daar al heel lang en ken zoveel collega’s die elke dag keihard werken voor een normaal salaris. Dan is het wrang om te zien dat er zulke excessen bestaan.”
Volgens ’t Sas ligt de kern van het probleem niet alleen bij degenen die zulke vergoedingen accepteren, maar vooral bij de toezichthouders. “Het is verbazingwekkend dat een Raad van Toezicht hiermee akkoord gaat. Zij zouden juist moeten waken over goed bestuur. Die verantwoordelijkheid nemen ze nu niet.”
Volgens ’t Sas zijn vooral de programmamakers de dupe. Terwijl er wordt bezuinigd op productiebudgetten en medewerkers onder druk staan, zorgt dit soort wanbeleid voor imagoschade en politieke discussie. ‘Zie je wel, daar in Hilversum vullen ze alleen hun zakken,’ hoor je dan weer in Den Haag.” Ook verwees hij naar soortgelijke situaties bij omroepen als Ongehoord Nederland en WNL.
’t Sas heeft een beperkt zicht en met de aangehaalde voorbeelden slechts in een richting. Marcel van Dam, Willem Ruys, Paul de Leeuw en Matthijs van Nieuwkerk vergeten al? Dat waren de excessen waarvoor er uiteindelijk een salarisplafond is ingesteld.
En alle 4 VARA, links lullen….
Ik heb net eens het verslag van de RvT (voorzitter is Rob van Gijzel) en het rommelt behoorlijk in de directie. Vorig jaar nog 5, nu nog drie waarvan twee dit jaar vertrekken. Eringa zat dus in een positie om veel te vragen. De RvT heeft het flink laten liggen tav de directie opvolging.
Met geld van anderen is het makkelijk cadeautjes uitdelen. Als het uit hun eigen zak moest komen….minimumloon?
Wat Sander hier vergeet te vermelden is dat Hilversum één politiek nest is geworden en dat die verhoudingen nog steeds vastliggen. Maar goed, de Raad van Bestuur is inderdaad wel één van de problemen die je kunt benoemen: onderdeel van die politieke baantjescaroussel en dat kost geld.