
Een grote meerderheid van onafhankelijke podcasters (85%) verdient geen geld met hun podcast. Toch zien de meesten dat niet als een probleem. Slechts 9% beschouwt inkomsten of winst als hun belangrijkste maatstaf voor succes. Dat blijkt uit The Independent Podcaster Report 2025, een nieuw onderzoek van podcastsoftwarebedrijf Alitu onder 558 onafhankelijke makers wereldwijd.
De meeste deelnemers besteden gemiddeld vier tot vijf uur aan de productie van één aflevering. De grootste uitdagingen liggen volgens hen bij het vinden van publiek (72%), gevolgd door monetisatie (39%) en publieksbinding (32%).

Oudere makers domineren
Bijna de helft van de respondenten is ouder dan 50 jaar. Daarmee biedt het onderzoek een zeldzame inkijk in een vaak onderbelichte groep binnen de podcastwereld. De verdeling tussen mannen (48%) en vrouwen (45%) is nagenoeg gelijk.
Creatieve drijfveren boven geld
De belangrijkste motivatie voor podcasters is niet geld, maar anderen helpen, ondersteunen of inspireren (31%), gevolgd door persoonlijk plezier en creatieve expressie (20%). Slechts 11% ziet de podcast als een potentiële hoofdinkomstenbron.
Weinig winst, veel passie
Van de kleine groep die wél geld verdient (15%) zegt 46% dat ze hooguit quitte spelen of een klein beetje winst maken. De meest winstgevende inkomstenbron blijkt sponsoring of reclame (41%), gevolgd door betaalde abonnementen via platforms als Patreon of Substack (23%).
AI en video steeds belangrijker
Bijna 40% van de podcasters publiceert inmiddels (deels) video’s van hun afleveringen. Opvallend is dat 83% al gebruikmaakt van AI-tools, vooral voor transcripties (38%), contentplanning (30%) en show notes (30%). Slechts 3% experimenteert met synthetische stemmen of AI-hosts.
Toch waarschuwen de onderzoekers dat AI niet automatisch tijd bespaart. Nieuwe tools kunnen het proces juist complexer maken, ondanks hun efficiëntie.
Toekomstige zorgen
Volgens het rapport zien podcasters de toenemende concurrentie en de invloed van AI als de grootste bedreigingen voor de toekomst van hun vak. Toch overheerst optimisme: de meeste makers blijven vooral gemotiveerd door hun passie voor verhalen vertellen en hun publiek inspireren.


lijkt mij ook lastig om er geld mee te verdienen. er is zoveel gratis aanbod waar je de reclames ook prima kunt skippen. ik zou niet weten waarom ik er voor zou betalen