‘Minderjarigen zien nauwelijks nog alcoholreclame’

Minderjarigen (6–17 jaar) in Nederland zien vrijwel geen alcoholreclame meer op televisie. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van STIVA (zelfreguleringsorgaan van producenten en importeurs van alcohol), uitgevoerd door Featly Media. In 2025 kwamen jongeren gemiddeld uit op slechts 0,4 seconde alcoholreclame per dag, tegenover 10 seconden twintig jaar geleden; een daling van 96%.

De huidige Reclamecode schrijft voor dat alcoholreclame niet mag worden uitgezonden rond programma’s waarvan meer dan 25% van het publiek minderjarig is. In 2025 waren er van de ruim 714.000 “tv-programma’s” slechts 269 met meer dan 100.000 minderjarige kijkers. Uiteindelijk bereikte slechts één commercial meer dan 100.000 minderjarigen.

Ook op social media blijft het bereik beperkt. Uit de Influencer Monitor 2025 blijkt dat slechts 0,05% van de onderzochte posts alcoholreclame bevatte. In 97% van de gevallen werden de regels nageleefd, zonder overtredingen gericht op minderjarigen.

Volgens Featly-directeur Patrick Horstman is de combinatie van de 21.00-uurgrens, zelfregulering en dalende tv-kijktijd onder jongeren bepalend voor de lage zichtbaarheid.