
Ruim de helft van de ondervraagde luisteraars gebruikt gesproken audio bewust als alternatief voor entertainment via een scherm. Ook zegt 47 procent dankzij audio minder sociale media te gebruiken. Dat blijkt uit onderzoek van NielsenIQ in opdracht van Audible.
Voor het onderzoek The Future of Listening ondervroeg NielsenIQ 18.000 luisteraars in elf landen. Het gaat om Australië, Brazilië, Canada, Duitsland, Frankrijk, Italië, Japan, Mexico, Spanje, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten. Nederland maakte geen deel uit van het onderzoek. Audible presenteerde de resultaten tijdens de Frankfurter Buchmesse.
Over alle onderzochte landen zegt 34 procent het afgelopen jaar meer gesproken audio te hebben beluisterd dan het jaar daarvoor. In vrijwel alle landen luisteren mensen vooral thuis om te ontspannen.
Luisterboeken gaan bij veel deelnemers samen met het lezen van gedrukte boeken en e-books. Zo heeft 61 procent een boek gelezen dat zij eerder hadden beluisterd. Andersom luisterde 69 procent naar een boek dat zij al hadden gelezen. Daarnaast kocht 63 procent na het beluisteren van een auteur ook gedrukte boeken of e-books van die schrijver.
Sinds zij luisterboeken gebruiken, probeert 29 procent nieuwe auteurs en verkent eveneens 29 procent nieuwe genres. Voor ouders is entertainment zonder scherm de belangrijkste reden om hun kinderen naar audio te laten luisteren.
Het onderzoek peilde ook de belangstelling voor door AI ingesproken verhalen. Het aandeel luisteraars dat hiervoor openstaat, loopt uiteen van 42 procent in Duitsland tot 66 procent in Japan. In het Verenigd Koninkrijk en de meeste andere onderzochte landen staan luisteraars vooral open voor AI-stemmen bij fictie.
WAARDEER DIT ARTIKEL!
Als je dit artikel waardeert en je waardering wilt laten blijken met een kleine bijdrage, dan kan dat. Zo help je onafhankelijke mediajournalistiek in stand houden.
