
Podcastluisteraars in Nederland kiezen vooral voor internationale platforms om hun favoriete afleveringen te vinden en te beluisteren. Dat blijkt uit het Digital News Report 2025. Spotify staat daarbij met stip op één: 45 procent van de luisteraars gebruikt deze dienst, gevolgd door YouTube (23 procent). Vooral jongeren (18-34 jaar) zijn meer verspreid over meerdere platformen, terwijl 35-plussers vooral bij Spotify en NPO Luister blijven.
Naast de grote internationale spelers maken ook lokale platforms als NPO Luister en de apps van nieuwsorganisaties een aanzienlijk deel uit van het luistergedrag (28 procent in totaal). Toch blijft het wekelijkse bereik van nieuwspodcasts beperkt: slechts 7 procent van de Nederlanders luisterde in de afgelopen week naar een podcast met nieuwsinhoud.
Opvallend is dat luisteraars die wel naar nieuwspodcasts luisteren, deze als waardevol beschouwen. Maar liefst 76 procent geeft aan dat podcasts hen helpen om problemen beter te begrijpen dan andere media. Toch is niet iedereen bereid om voor deze content te betalen: 42 procent is daartoe bereid, met een hogere bereidheid onder jongeren (48 procent) dan bij ouderen (37 procent).
De resultaten tonen aan dat podcasts vooral via grote internationale platforms worden geconsumeerd, maar dat lokale aanbieders ook een belangrijke rol blijven spelen, vooral bij nieuwsgerelateerde content.

pocasts gewoon spotify. daar staat alles op wat ik wil horen, ook de npo podcasts.
npo luister is een onding. als ik die al gebruik is het alleen voor een radiozender maar er staat daar verder veel te veel zooi en het is traag