FM overleeft digitalisering: radio speelt sleutelrol bij noodsituaties

Nederland stopt voorlopig nog niet met FM-radio. Volgens de huidige uitzendvergunningen blijven landelijke FM-frequenties in ieder geval beschikbaar tot 2035. Daarmee is er op korte termijn geen sprake van een volledige uitschakeling van FM, ondanks de verdere digitalisering van het radiolandschap via DAB+.

Eerdere beleidsverkenningen hielden rekening met een mogelijke FM-afschakeling tussen 2027 en 2032, maar de overheid heeft ervoor gekozen om FM-vergunningen langer door te laten lopen. Daarmee wil het kabinet luisteraars en omroepen meer tijd geven om de overstap naar digitale radio geleidelijk te maken. Een definitieve einddatum voor FM is op dit moment nog niet vastgesteld.

Nood- en rampenzenders blijven beschikbaar

Ook in het geval van toekomstige veranderingen aan het FM-net blijft de noodradiofunctie gewaarborgd. In Nederland fungeren de regionale publieke omroepen als officiële rampenzenders. In noodsituaties kunnen zij via de ether informatie verstrekken over wat er aan de hand is en welke maatregelen burgers moeten nemen.

Daarnaast zet de overheid steeds sterker in op NL-Alert, het mobiele waarschuwingssysteem dat via het cell broadcast-netwerk berichten verstuurt naar mobiele telefoons. Dit systeem werkt onafhankelijk van internetverbindingen en vormt een belangrijke aanvulling op radio-uitzendingen.

Advies aan burgers

De overheid blijft burgers adviseren om in het noodpakket een radio op batterijen of accu op te nemen, bij voorkeur geschikt voor zowel FM als DAB+. Zo blijft informatievoorziening mogelijk bij stroomuitval of netwerkstoringen.

Digitale toekomst, maar geen haast

Hoewel DAB+ steeds belangrijker wordt voor radiodistributie, onderstreept het beleid dat FM nog altijd een cruciale rol speelt in bereik, betrouwbaarheid en crisiscommunicatie. De overstap naar volledig digitale radio zal daarom pas plaatsvinden wanneer bereik, gebruik en maatschappelijke randvoorwaarden dat toelaten.

Voorlopig blijft FM-radio dus een vaste waarde in het Nederlandse medialandschap – ook als vangnet in noodsituaties.

De waarde van FM
De relevantie van FM in het huidige radiolandschap kenmerkt zich door een opvallende spanning tussen economische waardering en daadwerkelijk luistergedrag. De strategische noodzaak van de analoge ether werd twee jaar geleden nogmaals onderstreept, toen commerciële radiobedrijven gezamenlijk maar liefst €152,8 miljoen investeerden om landelijke FM- en bijbehorende DAB+-frequenties voor twaalf jaar veilig te stellen. Ondanks deze forse kapitaalinjectie is de dominantie van FM echter tanende ten gunste van digitale alternatieven; in mid-2025 verliep nog ongeveer 28,4% van de totale luistertijd via de FM-band. Dit cijfer illustreert dat FM, hoewel krimpend in volume, door de industrie nog altijd als een onmisbaar fundamenteel bereikskanaal wordt beschouwd om de massamarkt te bedienen tijdens de digitale transitie.

15 Comments

  1. NPO Radio 5 behaalde recent met de uitzending van de Evergreen Top 1000 een record met een luistertijdaandeel van 13,5%. Daarmee was NPO Radio 5 de best beluisterde zender van Nederland. En is niet te horen op FM.

  2. Bij mij zit de fm zo vol dat het een groot stoor en ruis is geworden, niet meer luisterbaar.
    Ben overgegaan op Dab ( met buiten antenne ) en ontvang 160 zenders kraak helder zonder storing en ruis.
    Fm is ouderwets en mag van mij uit.

  3. ‘De roverheid’ adviseert maar een eind weg maar met die argumenten blijf je maar achter de feiten aan lopen en het vertragen van de digitalisering. Nu weer met het smoesje met de propaganda dat FM toegankelijk moet zijn voor ‘noodsituaties’. Goed verhaal, lekker kort maar niets mee te maken!

  4. De middengolf is helaas “afgebroken”. Met 1 zender bestrijk je het hele land. En met FM heb je veel meer zenders nodig. En zijn landen die de AM weer in ere herstellen.

  5. Met DAb heb je nog veel meer zenders nodig. En die moeten dan allemaal een noodgenerator hebben als het om calamiteiten zenders gast . En een stabiele verbinding met de studio.

    Vgl MG, 1 zender, een generator en een noodstudio er meteen naast en je bent klaar voor het hele land.

      • Veel mensen weten niet dat ze MG hebben
        Het zit gewoon op de FM radio, je moet alleen een knop indrukken.
        Het zat zelfs op wat oudere DAB ontvangers.
        Ik heb hier een autoradio met DAB en zelfs de nooit gebruikte L band die was bedoeld voor lokale omroep.
        Daarop ook FM en Middengolf, ja zelfs Lange Golf.

        Alle transistor radioos met FM hebben ook MG.

        Alleen in Electrische auto, s zit geen AM.

  6. Als de stroom uitvalt dan hebben fm zenders ook niet zo veel nut meer. Tenzij ze de beschikkingen hebben van nood aggregaten, maar hoe lang gaat dat mee? Welke zenders hebben dat? En wordt dat getest?
    Er zal wel weer een dik rapport geschreven worden na de eventuele oorlog over hoe we het allemaal beter hadden kunnen doen. En geruisloos in een Russische la verdwijnt.

    Het is allemaal bang makerij.

  7. Eens met de strekking dat de radio als medium onmisbaar blijft, of dat nu via FM is voor noodsituaties of digitaal voor het dagelijks gemak. Juist omdat de digitalisering de komende jaren alleen maar doorzet, is een goed online overzicht essentieel. Ik gebruik zelf op mijn werk bijna dagelijks de site: http://www.radiozenders.fm om snel te schakelen tussen alle stations; ideaal voor wie de betrouwbaarheid van de vertrouwde zenders wil combineren met het gemak van online luisteren.

  8. Eens met de strekking dat de radio als medium onmisbaar blijft, of dat nu via FM is voor noodsituaties of digitaal voor het dagelijks gemak. Juist omdat de digitalisering de komende jaren alleen maar doorzet, is een goed online overzicht essentieel. Ik gebruik zelf vaak de website Radiozenders.FM om snel te schakelen tussen alle stations; ideaal voor wie de betrouwbaarheid van de vertrouwde zenders wil combineren met het gemak van online luisteren.

Geef een reactie

Uw e-mailadres wordt niet gepubliceerd.


*