Dertig jaar na Sport7: sport alleen blijft een riskant verdienmodel

Volgende maand is het precies dertig jaar geleden dat Sport7 van start ging. De commerciële sportzender moest het Nederlandse televisielandschap veranderen, maar hield het nog geen vier maanden vol. Het werd een van de grootste tv-debacles uit de Nederlandse mediageschiedenis. En ook Viaplay NL wist niet het gehoopte succes te behalen. De conclusie dat sportzenders in Nederland per definitie niet werken, is echter te simpel. ESPN en Ziggo Sport zijn wel degelijk succesvol. ESPN heeft de sportparel van Nederland in handen: Eredivisie voetbal. Ziggo Sport heeft de UEFA-clubcompetities in handen. Beiden profiteren ook van hun brede distributie via televisieproviders. ESPN en Ziggo Sport hoeven daardoor niet uitsluitend te leven van consumenten die bewust een afzonderlijk sportabonnement afsluiten.

Viaplay kwam in 2022 naar Nederland met Formule 1, voetbal, darts, films en series. In de praktijk draaide vrijwel alles om sport en dan vooral de Formule 1. Toen de abonnementsprijs opliep en de technische problemen aanhielden, werd het steeds moeilijker om de kritiek om te buigen en klanten vast te houden. De Nederlandse activiteiten hadden weliswaar een aanzienlijke omzet en een aanzienelijke groep abonnees, maar als zelfstandig platform lijkt Viaplay geen bestaansrecht te hebben.

Toch zijn de omstandigheden fundamenteel anders dan bij Sport7. Nederlanders zijn door Netflix, Videoland en andere streamingdiensten inmiddels gewend geraakt om rechtstreeks voor televisie te betalen. Ook live sport verhuist steeds vaker naar streamingplatforms. Amazon, Netflix, Apple en andere internationale partijen mengen zich nadrukkelijker in de strijd om sportrechten. Dat zal vooral populaire en exclusieve rechten waarschijnlijk nog duurder maken. Voor kleine zelfstandige sportdiensten wordt het daardoor steeds moeilijker om te overleven.

In dat opzicht was DPG Media er tijdig bij om de Nederlandse activiteiten van Viaplay over te nemen. De sportrechten krijgen binnen Videoland een veel steviger fundament. Videoland beschikt al over een groot abonneebestand, diepe zakken en een breed aanbod van Nederlandse series, reality, documentaires, films en RTL-programma’s.

Juist die combinatie kan aantrekkelijk zijn. Formule 1 en voetbal trekken nieuwe klanten, terwijl series en entertainment ervoor zorgen dat zij ook buiten het sportseizoen blijven kijken. Sport hoeft dan niet langer zelfstandig het volledige abonnement te dragen, maar wordt onderdeel van een breder pakket. DPG Media heeft nog niet bekendgemaakt hoe Viaplay precies in Videoland wordt geïntegreerd. Mogelijk komt er een apart sportpakket of een duurder totaalabonnement. De strijd om sportrechten hoeft onder Videolan in ieder geval niet direct meer een risico te zijn voor het bestaansrecht van het gehele streamingsplatform.

Dertig jaar na Sport7 lijkt betaalde sport-tv in Nederland niet meer onmogelijk te zijn, maar dat sport alleen vaak te smal en te duur is. DPG koopt Viaplay dan ook niet omdat het zelfstandige model zo succesvol was, maar omdat de sportrechten binnen Videoland waarschijnlijk veel meer waard zijn dan erbuiten.

Spreekbuis.nl

WAARDEER DIT ARTIKEL!

Als je dit artikel waardeert en je waardering wilt laten blijken met een kleine bijdrage, dan kan dat. Zo help je onafhankelijke mediajournalistiek in stand houden.

Donatie Spreekbuis € -