
Tussen de prestaties van Jutta Leerdam, Joy Beune en Jenning de Boo door dwalen m’n gedachten soms af naar toen. Bijvoorbeeld naar 1984. Naar de Winterspelen in Sarajevo. Die zouden aan mijn neus voorbijgaan. ‘Mijn’ ijshockey ontbrak. Helaas had het Nederlands team zich niet geplaatst.
Vlak voordat de Spelen begonnen zat ik op mijn vrije dinsdag bij de kapper. Dat was toen nog wel eens nodig😉.
Daar werd ik gebeld door Vera, met de opdracht om na de knipbeurt direct naar huis te komen. Cees Boerhout, de chef van Studio Sport, wilde me dringend spreken.
Potver. Ik ken hem niet. Hij was van tv, ik van de radio. Wat is er aan de hand? Cees was direct duidelijk. ‘Kan jij overmorgen naar Sarajevo? We hebben een acuut verslaggeversprobleem. Jij kent het klappen van de zweep.’ Ho ho, Cees. Op de radio misschien, maar niet op tv. Dat heb ik niet eerder gedaan…
Zeg nou maar ja, zei Cees, dat lossen we wel op.
Er was inderdaad een groot probleem. Op de redactie was grote bonje uitgebroken tussen de twee mannen die op tv het hockeytoernooi zouden verslaan: Frans Henrichs (mister ijshockey) en Hans Kieviet die een paar jaar eerder het terrein van koning Frans had betreden.
De kwestie liep zo hoog op dat Frans met slaande deuren en verbaal geweld de studio verliet en bedankte voor Sarajevo.
Frans schakelde zijn goede vriend en Telegraafcolumnist Leo Derksen in. Het werd moddergooien en ik ving de spetters op.
Diverse keren schreef Derksen tijdens de Spelen in zijn mooie plek op pagina drie rechtsboven in de krant over de collaborateurs Kieviet en Van Brakel. En dat het een schande was dat Frans Henrichs ontbrak.
Moedig voorwaarts toch maar. Tijdens mijn eerste liveverslag op tv was de geroutineerde regisseur Paul Römer mijn steun en toeverlaat.
Paul, hoe doe je dat, tv-commentaar geven?
Zijn nuchtere en verstandige raad luidde: ‘Zwijgen jongen. Zwijgen.’
Dat advies heb ik opgevolgd. De volgende dag kreeg ik in een krant op mijn donder dat ik wel héél weinig had gezegd. Dat was niet leuk om te lezen. Mijn enige ‘troost’ was dat het stond in… De Telegraaf.
Govert van Brakel is voormalig radioverslaggever en presentator, vooral bekend van programma’s als Langs de Lijn, Met het Oog op Morgen, NOS Radio 1 Journaal en De Perstribune.
