
De weerstand tegen reclame binnen streamingdiensten neemt af. Dat blijkt uit het nieuwe onderzoek TV Advertising: Fact vs Fiction 2026 van onderzoeksbureau Hub Entertainment Research. Inmiddels zegt 69 procent van de ondervraagden bereid te zijn advertenties te bekijken als daar een lagere abonnementsprijs tegenover staat. Dat is een stijging van elf procentpunt ten opzichte van 2021.
Voor het onderzoek werden in april 2026 drieduizend Amerikaanse kijkers van 16 tot 74 jaar ondervraagd die wekelijks minimaal een uur televisie kijken. De steekproef is representatief voor de Amerikaanse bevolking.
Volgens de onderzoekers betekent de grotere acceptatie van advertenties niet dat streamingdiensten onbeperkt meer reclame kunnen toevoegen. Wanneer reclameblokken te lang worden, dreigt streaming dezelfde irritatie op te roepen als traditionele commerciële televisie. Wel blijkt dat advertenties op streamingdiensten minder vaak worden ontweken, omdat kijkers niet eenvoudig kunnen wegzappen naar een ander kanaal.
Jongeren letten opvallend goed op advertenties
Een opvallende uitkomst is dat jongeren, ondanks het gebruik van een tweede scherm, relatief veel aandacht blijven houden voor advertenties. Van de ondervraagde Gen Z’ers zegt 69 procent reclames tijdens het multitasken nog altijd bewust waar te nemen. Dat is 22 procentpunt meer dan onder Gen X en babyboomers.
Ook onderzocht Hub Entertainment Research hoe kijkers aankijken tegen het gebruik van kunstmatige intelligentie in televisiereclame. De meeste steun is er voor toepassingen die de kijkervaring verbeteren. Zo staat 55 procent positief tegenover AI wanneer die wordt ingezet om reclame beter te timen of herhaling van commercials te verminderen.
De resultaten zijn ook relevant voor de Nederlandse streamingmarkt. Netflix, Disney+, HBO Max, Videoland en andere aanbieders zetten steeds nadrukkelijker in op abonnementen met reclame. Het onderzoek suggereert dat consumenten daar niet principieel bezwaar tegen hebben, mits het prijsvoordeel duidelijk is en de hoeveelheid reclame beperkt blijft.
Voor Nederlandse aanbieders ligt daarmee de uitdaging niet zozeer in het aanbieden van reclame, maar in het vinden van de juiste balans tussen abonnementsprijs, advertentiedruk en kijkervaring.
WAARDEER DIT ARTIKEL!
Als je dit artikel waardeert en je waardering wilt laten blijken met een kleine bijdrage, dan kan dat. Zo help je onafhankelijke mediajournalistiek in stand houden.
