
Op vijfhonderd meter van het Televizier-Ringgala kwamen makers en lezers samen voor de eerste officiële Substack Drinks. In zijn nieuwste Mediakompas-blog gebruikt Jacob de Vries diezelfde avond als voorbeeld van een mediasector in verandering: traditionele televisie verliest kijkers, terwijl makers rechtstreeks aan een publiek bouwen.
Contentcreators Hidde van Warmerdam en Thijs Zonneveld zhebben hun wielerplatform ‘In de Waaier’ via Substack inmiddels meer dan vijfduizend abonnees. Hun aanbod bestaat uit artikelen, podcasts, video en bijeenkomsten. Volgens De Vries draait zo’n community ook om het gevoel ergens bij te horen.
Het Televizier-Ringgala ziet hij als een feest waarop de televisiesector vooral met zichzelf bezig was, terwijl steeds minder mensen lineair kijken. De prijs voor online videoserie ging naar Andy van der Meijde voor Bij Andy in de Auto. De Vries wijst erop dat Van der Meijde daarnaast met livestreams en andere activiteiten een breder media-aanbod heeft opgebouwd. Ook het Talpa-programma Buzz illustreert volgens De Vries dat kijkcijfers niet het hele bereik laten zien. Het programma haalt te weinig lineaire kijkers om in de metingen van het Nationaal Media Onderzoek te worden opgenomen. Fragmenten op Instagram behalen volgens hem soms honderdduizenden weergaven.
In de podcast POM kwamen daarnaast dalende kijkcijfers voor programma’s als Beste Zangers en De Slimste Mens aan bod. De Vries haalt ook de kritiek aan dat traditionele talkshows steeds moeilijker een groot publiek bereiken. Ook Victor Vlam en Tina Nijkamp hebben het in hun podcasts al regelmatig over de dalende lineaire kijkcijfers. Makers moeten volgens De Vries verder kijken dan de uitzending en nieuwe manieren vinden om met hun publiek in gesprek te gaan.
WAARDEER DIT ARTIKEL!
Als je dit artikel waardeert en je waardering wilt laten blijken met een kleine bijdrage, dan kan dat. Zo help je onafhankelijke mediajournalistiek in stand houden.
