NPO Begroting 2027: bijna 100 miljoen euro extra naar streaming

De NPO trekt in 2027 opnieuw fors meer geld uit voor NPO Start en NPO Luister. Het budget voor de digitale platformen stijgt met 94 miljoen euro ten opzichte van vorig jaar. Tegelijkertijd wordt minder geld besteed aan lineaire televisie en radio. Dat blijkt uit de begroting die de NPO indient bij het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Met de verschuiving wil de publieke omroep de omslag naar een digitale mediaorganisatie versnellen en vooral jongere doelgroepen beter bereiken.

NPO Start en NPO Luister moeten daarbij steeds nadrukkelijker de centrale toegangspoorten tot het aanbod van de publieke omroep worden. Naast investeringen in techniek, gebruiksgemak en nieuwe functionaliteiten verschuift ook de programmering verder richting online.

Zo wil de NPO meer zogenoemde ‘Start-first-titels’ aanbieden. Daarbij verschijnen fictie- en documentaireproducties eerst op NPO Start en pas later op de traditionele televisiezenders. De investeringen in deze strategie, die sinds 2025 worden opgevoerd, lopen ook in 2027 door.

De extra digitale investeringen gaan ten koste van het budget voor het lineaire aanbod. Volgens de NPO is dat een bewuste keuze, ondanks de forse bezuinigingen waarmee de publieke omroep de komende jaren wordt geconfronteerd.

Een deel van een eerder aangekondigde korting op de publieke omroep is inmiddels teruggedraaid. Van de oorspronkelijke structurele bezuiniging van circa 160 miljoen euro heeft het kabinet 45 miljoen euro geschrapt. De NPO en de omroepen willen dat volledige bedrag gebruiken voor programmering. Een voor 2029 geplande aanvullende besparing van 22 miljoen euro vervalt, terwijl 23 miljoen euro extra beschikbaar komt voor nieuwe programma’s.

Op de organisatiekosten wordt wel verder bezuinigd. De vergoeding voor de bedrijfsvoering van omroepen daalt van 115 miljoen naar 100 miljoen euro. De NPO-organisatie zelf gaat van ongeveer 160 miljoen naar iets meer dan 140 miljoen euro.

NPO-bestuursvoorzitter Jet de Ranitz zegt dat de publieke omroep met de investeringen wil zorgen dat het publiek programma’s kan vinden waar en wanneer het wil. Volgens haar blijft de NPO daarbij ook in financieel moeilijke tijden inzetten op een breed en toegankelijk publiek aanbod.

Begroting 2027

Spreekbuis.nl

WAARDEER DIT ARTIKEL!

Als je dit artikel waardeert en je waardering wilt laten blijken met een kleine bijdrage, dan kan dat. Zo help je onafhankelijke mediajournalistiek in stand houden.

Donatie Spreekbuis € -