
De regionale omroepen van Groningen, Friesland en Drenthe staan dit jaar stil bij een bijzonder jubileum; tachtig jaar geleden begon de gezamenlijke geschiedenis van wat toen de Regionale Omroep Noord (RON) was. Onder de titel Samen 80 vieren RTV Noord, Omrop Fryslân en RTV Drenthe dit jubileum met een jaar vol aandacht voor samenwerking en regionale kracht. In het kader van het gezamenlijke jubileum presenteren Omrop Fryslân, RTV Noord en RTV Drenthe maandag 19 januari het visual radioprogramma Samen 80. Het programma is van 13.00 tot 18.00 uurgelijktijdig te horen en te zien bij de drie omroepen, zowel online via de app en website als op radio en tv.
Samen 80 wordt uitgezonden vanuit de oude radiostudio van de RON in het hart van Groningen, in het Prinsenhof, en wordt gepresenteerd door Wim Boer, Karel Oosterhuis en Diana de Groot. In het programma klinkt muziek uit de drie provincies en is er elk half uur actueel regionaal nieuws, aangeleverd door de redacties van de omroepen. Daarnaast zijn verslaggevers van Omrop Fryslân, RTV Noord en RTV Drenthe op pad in de regio, worden de rijke archieven van de omroepen opengesteld en kunnen luisteraars actief meedoen door berichten te sturen. Ook is er ruimte voor een Noordelijke quiz.
80 jaar regionale omroep
Sinds de start vlak na de Tweede Wereldoorlog zijn de regionale omroepen uitgegroeid tot vaste waarden in het dagelijks leven van veel noorderlingen. Ze brengen nieuws uit de buurt, doen verslag van grote en kleine gebeurtenissen en ruimte aan cultuur, sport en muziek uit de regio.
“Regionale omroepen zijn al 80 jaar dichtbij,” zegt hoofdredacteur/directeur Marc Visch (RTV Drenthe). “Met deze uitzending laten we zien waar we vandaan komen, maar vooral ook hoe sterk we samen zijn.” Ingrid Spijkers, hoofdredacteur Omrop Fryslân vult aan: “We kunnen elkaar in het Noorden goed vinden. Er zijn verschillen tussen de provincies, maar ook veel gelijkenissen als plattelandsprovincies. Veel onderwerpen spelen in alle drie de provincies.” Het jubileumjaar Samen 80 staat daarmee niet alleen in het teken van terugkijken. Gedurende het hele jaar vieren we vooral de sterke onderlinge band en het belang van de regionale omroep. En hoe de gezamenlijke oorsprong doorwerkt in het heden. Eindredacteur programmering van RTV Noord Remy van Mannekes: “Samen 80 is vooral een mooie aanleiding om te vieren wat we samen hebben opgebouwd. Een kans om samen terug te blikken én om er met z’n allen een mooi, feestelijk jaar van te maken.”

Wij luisterden vroeger altijd naar RONO. Ik mis in dit lijstje RTV Oost.
Vanuit de RON gezien zou inderdaad RTV Oost hierbij ook moeten aansluiten. Maar wellicht dat ze in Hengelo daar niet meer zo graag aan terugdenken.
Waarom die afsplitsing in 3 verschillende omroepen??
Die splitsing moet teniet gemaakt worden, ze moeten weer samen gevoegd worden, kunnen er een paar Directeuren, managers, hoofdredacteuren de laan uitgestuurd worden en zo kan men prima bezuinigen en met minder budget verder!
Er zijn in het verleden al diverse pogingen gedaan om omroepen weer te laten fuseren, zoals L1 en Omroep Brabant. Maar elke keer jammerlijk afgeketst.
Met name in bepaalde perioden, zoals in de zomervakantie, zouden de omroepen al sowieso eens vaker moeten samenwerken in een raamprogrammering met een regionale omlijsting. Dat bespaart echt heel veel geld.
Ik begrijp toch niet wat wij in dit betrekkelijk kleine landje met zoveel omroepen moeten. Zoals het ooit was: Radio Noord, Radio West, Radio Oost en Radio Zuid zou voldoend moeten zijn. Voeg daarbij de streek en lokale omroepen en er is een overvloed in de lucht/kabel