
De tijd die Nederlanders dagelijks voor de televisie doorbrengen, is in 2025 opnieuw afgenomen. Dat blijkt uit het jaarpersbericht van Nationaal Media Onderzoek (NMO). Gemiddeld werd er vorig jaar 194 minuten per dag naar het televisiescherm gekeken, inclusief ander schermgebruik zoals video-on-demand. De daadwerkelijke kijktijd naar televisiezenders kwam uit op 118 minuten per dag, tegen 129 minuten in 2024 en 132 minuten in 2023 Jaarpersbericht_2025.

NPO opnieuw grootste, RTL en Talpa volgen
Ondanks de dalende kijktijd blijft de NPO marktleider. Over de gehele dag behaalde de publieke omroep in 2025 een gezamenlijk marktaandeel van 31,5 procent. RTL Nederland volgde met 25,6 procent, terwijl Talpa Network uitkwam op 17,7 procent.
In de belangrijke avonduren (18.00–24.00 uur) verstevigde de NPO zijn positie zelfs met een marktaandeel van 33,8 procent. RTL Nederland kwam in dat tijdvak uit op 30,4 procent en Talpa Network op 19,9 procent Jaarpersbericht_2025.
Grote kijkmomenten blijven massaal
Grote live-evenementen blijven onverminderd populair. De best bekeken uitzending van 2025 was de finale van het Eurovisie Songfestival op 17 mei op NPO 1. Gemiddeld keken 3,59 miljoen mensen, terwijl het totale bereik opliep tot maar liefst 6,6 miljoen kijkers. Daarmee was het Songfestival niet alleen het meest bekeken programma, maar ook het programma met de meeste uitgestelde kijkers Jaarpersbericht_2025.
Andere grote publiekstrekkers waren onder meer Wie is de Mol?, De oudejaarsconference van Peter Pannekoek, The Masked Singer en de Nationale Dodenherdenking. Ook sport en actualiteit bleven belangrijke pijlers, met hoge kijkcijfers voor onder meer verkiezingsdebatten en interlands van Oranje.
Uitgesteld kijken stabiel
Het aandeel uitgesteld kijken bleef in 2025 stabiel. Gemiddeld keken Nederlanders 31 minuten per dag uitgesteld naar programma’s, hetzelfde niveau als in 2024. Daarmee lijkt de groei van on-demand kijken via het traditionele televisiescherm voorlopig te stabiliseren, al blijft het een substantieel onderdeel van het totale kijkgedrag Jaarpersbericht_2025.
Verschuivingen in zenderlandschap
In het zenderlandschap waren er enkele opvallende veranderingen. Viaplay TV werd in maart 2025 omgedoopt tot SBS9 en meegenomen in het NMO Kijkonderzoek. Daarnaast veranderden meerdere zenders van naam, waaronder Disney XD dat Disney Junior werd en BBC First Holland dat verderging als BBC NL. Ook de metingen van Ziggo Sport 4 werden aangepast, wat invloed had op de rapportage van sportkijkcijfers Jaarpersbericht_2025.


En terecht dat er minder lineair gekeken wordt, elke keer weer op anticiperen omdat verder te bevorderen en zoveel mogelijk afleveringen tegelijk in 1x online zetten. Videoland kan daar een voorbeeld aan nemen want daar denken ze nog teveel aan het feit dat er ook naar RTL gekeken moet worden zodoende plaatsen ze vaak nooit alles in 1x on demand.
Geen talkshow in de top 25.
Gisteren keken we Pauw en de Wit met weer over Schiphol, de oudjaarsrellen… echt ze herhalen zichzelf continu.
Over de voorspelbaarheid van de gastdeskundigen maar te zwijgen.