
Op tv-beurs Mipcom in Cannes leefden onder Nederlandse producenten zorgen over de koers van publieke omroepen, schrijft Kamran Ullah in De Telegraaf. Tijdens zijn bezoek aan de Mipcom
vernam hij dat producenten zich zorgen maken dat omroepen steeds meer interesse tonen in formats van buitenlandse productiehuizen.
Producenten vragen zich af of Nederlands belastinggeld niet beter geïnvesteerd kan worden in eigen land. Daarnaast werden tijdens de Holland-borrel verhalen gedeeld over stroperigheid en bureaucratie bij de publieke omroep. Ook het grote aantal vertegenwoordigers van de NPO en de individuele publieke omroepen aan de Franse Rivièra vond Ullah opmerkelijk.
“Waar een zender als RTL twee personen had aangemeld, zag ik alleen al namens de NPO vijf staan met naar het Engels vertaalde titels als Head of programme acquisitions, Kids program buyer en Advisor programming strategy.”, aldus Ullah.

Drain the npo swamp
Alles van ver (en natuurlijk uit Amsterdam) is hoord. De rest niet. Gaat al jaren zo. Zowel op radio als tv.
hoord = goed 🤣
Het percentage Nederlandstalige producties bij het televisieaanbod van de NPO was in 2024 84 procent. Het doel in de prestatieovereenkomst is om minimaal 75 procent van de duur van het televisieaanbod uit oorspronkelijk Nederlandstalige producties te laten bestaan. Dat wordt dus behaald.
Volgens mij gaat het over formats, dus over ‘The Great British Bake Off’, dat lokaal wordt geproduceerd door Blue Circle, onderdeel van Fremantle/RTL Group als ‘Heel Holland Bakt’. Nederlandse TV is net als een winkelstraat: veel buitenlandse formats, want dat wil het publiek blijkbaar. De winsten gaan naar het buitenland, maar is dat nou zo erg?
Over welke producenten heeft Ullah het eigenlijk? Heel veel Nederlandse productiehuizen zijn de laatste jaren overgenomen door buitenlandse concerns. Ook in het geval je daar formats afneemt dan stroomt het geld naar het buitenland.
Tja, het is natuurlijk helemaal in het straatje van De Telegraaf om moord en brand te schreeuwen als de NPO op zoek gaat naar formats in het buitenland die bewezen hebben te werken en voor de prijs van wat licentiekosten te gebruiken zijn.
Nee, dan liever hier in Nederland het wiel opnieuw uit proberen te vinden, een hoop geld te pompen in pilots en testgroepen, en dan na een half seizoen er achter komen dat het toch totaal niet blijkt te werken en je die aanloopkosten ook in 1 keer af moet schrijven.